Czy samochody podlegają recyklingowi?
Recykling to pojęcie, o którym słyszał chyba każdy. Najczęściej łączony jest z odpadami, które powstają w ramach gospodarstwa domowego i które można segregować, a następnie przetwarzać. Bardzo ważną dziedziną jest jednak także recykling niesprawnych pojazdów. Jak przebiega taki proces? Jakie materiały mają szczególne znaczenie? Sprawdź nasz artykuł, w którym odpowiadamy na powyższe pytania. Czytając go, dowiesz się także, jak możesz być bardziej eko, jednocześnie poprawiając stan portfela.
Dlaczego to tak istotne?
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że wszystko, co wytwarzamy, ma wpływ na naturę i środowisko wokół nas. Zależność ta jest widoczna na każdym etapie: od procesu tworzenia, przez aktywne użytkowanie, aż po moment, kiedy dany przedmiot odchodzi w zapomnienie.
Oczywiście samochody również ulegają zniszczeniu i zużyciu. Ich wpływ na środowisko jest widoczny także wtedy, gdy stają się niesprawne i nie mogą służyć do dalszego przemieszczania się. Pozostawione samym sobie ulegają degradacji. A przecież ich konstrukcja składa się z wielu niebezpiecznych substancji i materiałów, które zagrażają życiu na ziemi. Na uwagę zasługują, chociażby akumulatory złożone z substancji szkodliwych dla zdrowia, takich jak dwutlenek manganu, wodorotlenek potasu, rtęć, żelazo, miedź, a także ołów. Dużą szkodliwością wyróżnia się także zawarty w ogniwach elektrycznych elektrolit, który najczęściej składa się z kwasu siarkowego. W przypadku rozlania powoduje zniszczenie terenu i stwarza zagrożenie dla zwierząt i ludzi. Negatywne znaczenie mają także tworzywa sztuczne, których stanowią około 30% całkowitej masy auta. Proces ich rozkładania się trwa setki, a nawet tysiące lat.
Właśnie dlatego ogromną wagę ma nasza świadomość i poczucie odpowiedzialności.
Recykling - na czym polega?
Proces recyklingu w przypadku aut to starannie zaplanowany zestaw działań. Na samym początku specjaliści pozbywają się z samochodu odpadów niebezpiecznych. Kolejnym krokiem jest osuszenie pojazdu z płynów, filtrów i olejów, przy czym wrak jest demontowany w specjalnie przeznaczonym do tej czynności pomieszczeniu. Usunięty zostają m.in. zbiornik LPG (przy instalacji gazowej) i klimatyzacja. Substancje, które mogą być groźne dla środowiska, są przechowywane w zamkniętym pomieszczeniu na utwardzonej i łatwej w czyszczeniu powierzchni, na której znajduje się piasek lub trociny.
Co jest odzyskiwane?
Kolejną ważną częścią jest oddzielnie elementów, które nadają się do recyklingu i ponownego użycia. Wykorzystane mogą zostać m.in.:
- elementy szklane,
- opony,
- tworzywa sztuczne,
- instalacje elektryczną (miedź),
- katalizatory (platyna),
- ołów,
- aluminium,
- złom blacha (karoserie samochodu),
- złom gruby (elementy zawieszenia, elementy silników),
- mosiądz.
Surowce te są cenne, a po odpowiednim przetworzeniu zyskują drugie życie.
Nie tylko przetwarzanie
Jednak na tym nie koniec. W przypadku nowszych pojazdów możliwe jest oddzielenie części samochodowych, które są prawie nowe i które nadają się do dalszego użytkowania. Dzieje się tak w przypadku gdy kolizji uległo auto w tzw. młodszym roczniku, co do którego stwierdzono szkodę całkowitą z powodu uszkodzenia konstrukcji głównej pojazdu. Taka ocena nie oznacza jednak, że niektóre części pojazdu nie mogą zostać wykorzystane przez innego kierowcę. Duże znaczenie mają zarówno elementy blacharskie, jak i oświetlenie, czy elementy układu napędowego.
Szara strefa - czym jest?
Niestety niektórzy próbują działać na własną rękę i w rezultacie obejść przepisy. Takie osoby nie korzystają z oficjalnych punktów, które podlegają ścisłej kontroli, ale funkcjonują w tzw. szarej strefie. Należy jednak podkreślić, że działanie prowadzone za oficjalnym marginesem, są nielegalne i nie spełniają wymów. Wszystko to sprawia, że oddziałują negatywnie na środowisko naturalne. Warto pamiętać, że wspierając ten proceder, przyczyniamy się do nieuniknionej katastrofy ekologicznej.
Nasza oferta
Jeśli szukasz miejsca, w którym sprawnie załatwisz wszelkie formalności, a przy tym wesprzesz środowisko naturalne, skorzystaj z naszej oferty. Jako firma z doświadczeniem zajmujemy się kompleksowym skupem surowców wtórnych: skupem złomu, skupem odpadów z tworzyw sztucznych, a nawet skupem elementów pojazdów wycofanych z ruchu drogowego. Skupujemy także stare i zużyte akumulatory samochodowe, części karoseryjne, metalowe elementy pojazdów i cały pozostały złom samochodowy. Przyjmujemy do recyklingu tworzywa sztuczne, plastikowe części nawozi, zderzaki, baki oraz wszystkie rodzaje złomu metalowego: aluminium, miedź, mosiądz i inne metale. Już dziś sprawdź naszą ofertę!