Demontaż aut – zagadnienia formalne
Poważne uszkodzenia, wiele lat jeżdżenia, przebieg tysięcy kilometrów – te i inne czynniki decydują często o tym, że kasacja samochodu jest jedynym rozwiązaniem. W jaki sposób jednak można ją przeprowadzić? Jakich formalności należy i powinno się dopełnić?
Odpowiedź na te pytania znajdzie się poniżej…
Krok pierwszy – sprzedaż części
Na początek, zawsze warto się zastanowić, podpytać mechaników, czy ktoś może nie zechciałby kupić części samochodowych od pojazdu mającego iść na auto złom. W końcu zawsze dla osoby złomującej auto taka sprzedaż będzie oznaczać otrzymanie dodatkowych funduszy. Co więcej, będzie to także pewne odciążenie środowiska.
Krok drugi – odpowiednie złomowisko
Konkretniej rzecz ujmując miejsce takie nosi nazwę - Stacja Demontażu Pojazdów i musi być uprawnione do wykonywania tej czynności przez Marszałka Województwa. Nie może to być w żadnym przypadku przypadkowy złom. I tu zaczynają się już pewne kwestie formalne, choć warto napomknąć, że zasadniczo to nie ma ich zbyt wiele. Natomiast szukając złomowiska warto zwrócić uwagę na ceny, jakie posiadają poszczególne miejsca demontażu aut.
Krok trzeci – formalności na złomowisku
Otóż na pewno złomując auto, koniecznie trzeba posiadać przy sobie dowód osobisty albo inny dokument, którym można potwierdzić tożsamość. Co więcej, potrzebny jest także dowód rejestracyjny pojazdu i karta pojazdu, jeśli tylko została wydana. Jeśli nie – konieczne będzie inne potwierdzenie danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym.
Jakie obowiązki formalne posiada natomiast stacja demontażu pojazdu? Przede wszystkim, to po ich stronie leży unieważnienie dowodu rejestracyjnego pojazdu, karty pojazdu oraz tablicy rejestracyjnej. Co więcej, punkt kasacyjny wystawia także informację o unieważnieniu wszystkich wspomnianych wyżej dokumentów. Wystawiane jest także zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu, a w ciągu siedmiu dni musi zostać wysłane zaświadczenie o demontażu samochodu do wydziału komunikacji właściwego urzędu gminy.
Krok czwarty – ostatnie formalności
Kasacja pojazdu się już dokonała, jednak oddanie pojazdu na złom to nie wszystko. Trzeba jeszcze zapłacić zaległe ubezpieczenie OC oraz udać się do właściwego urzędu gminy, żeby złożyć odpowiedni wniosek o wyrejestrowanie pojazdu.